Terapia psylocybiną – co musisz wiedzieć?

Psylocybina w leczeniu uzależnień
1 marca 2023
Czy psylocybinę można kupić jako lek na receptę?
5 kwietnia 2023
Psylocybina w leczeniu uzależnień
1 marca 2023
Czy psylocybinę można kupić jako lek na receptę?
5 kwietnia 2023

Terapia psylocybiną – co musisz wiedzieć?

Terapia psylocybiną – co musisz wiedzieć?

Współczesny świat dostarcza mnóstwo bodźców i stresu, co skutkuje tym, że coraz więcej osób cierpi z powodu dolegliwości psychicznych. W tych okolicznościach trwa poszukiwanie skutecznego ich leczenia. Terapia psylocybiną zaś, choć trudno osiągalna, wydaje się potencjalnie jednym z najskuteczniejszych na to sposobów. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.

Czy terapia jako taka jest w Polsce legalna?

Warto wpierw wyjaśnić, że jako taka terapia psylocybiną jest obecnie nielegalna w zdecydowanej większości cywilizowanych krajów. Wynika to z faktu, że związek ten, traktowany na równi z wieloma ciężkimi narkotykami, został objęty zakazem obrotu i stosowania jako farmaceutyk. Można jedynie prowadzić badania w kierunku określonego wykorzystania tej substancji.

Nie oznacza to jednak, że w przyszłości takie leczenie nie będzie możliwe. Wręcz przeciwnie. Są sygnały, że najbliższe lata przyniosą diametralną zmianę w podejściu do psychodelików w ogóle, co widać m.in. po ruchu dekryminalizacji natury w USA. Działaczom tej inicjatywy udało się już w kilku większych miastach doprowadzić do depenalizacji uprawy pewnych roślin i grzybów w swoich ogrodach. Choć więc na szczeblu federalnym wciąż kwestia ta jest marginalizowana, to zarówno zwykli ludzie, jak i naukowcy, wskazują, że terapia psylocybiną niesie więcej korzyści niż potencjalnych szkód.

Jak można przejść terapię psylocybiną?

Z racji faktu, że leczenie nią pozostaje nielegalne, oficjalnie nie można udać się czy zapisać się na coś, co byśmy określili terapią. Natomiast coraz więcej ośrodków w Polsce, Europie i w USA prowadzi badania z udziałem ochotników cierpiących na depresję i różnego typu uzależnienia. Dla naukowców – są to eksperymenty dostarczające wartościowe dane i silne argumenty za dekryminalizacją tego związku. Dla uczestników – to terapia psylocybiną.

Jak wygląda terapia psylocybiną?

Pomijając kwestie formalne naboru uczestników do testów, zazwyczaj leczenie z użyciem psychodelików, w tym grzybów psylocybinowych, wygląda bardzo podobnie. Prowadzi się odpowiedni wywiad z pacjentem, wyklucza się ewentualne choroby psychiczne, jakie potencjalnie mogłyby być pogłębione przez działanie tej substancji. W końcu – uczestnik badania umawia się na konkretną sesję z psychodelikami.

Badacze, często psychiatrzy i inni lekarze, towarzyszą mu w tej drodze, zapewniając wsparcie na każdym etapie działania psychodelika. Tworzą warunki sprzyjające spokojowi i wyciszeniu, nierzadko racząc testującego spokojną muzyką. Zwykle do celów terapeutycznych stosuje się mikrodawkowanie, które nie zapewnia wrażeń psychodelicznych, a przynajmniej nie na poziomie halucynacji.

Wsparcie dla psychoterapii

Trzeba przy tym pamiętać, że terapia psylocybiną, podobnie jak w przypadku leków psychotropowych, jest wyłącznie wsparciem farmakologicznym dla psychoterapii. Tym samym kilka sesji z tą substancją to element większego leczenia. Wyniki badań są więcej niż obiecujące – „magiczne grzybki” mogą pomóc przy depresji lekoopornej, PTSD, alkoholizmie, uzależnieniach od narkotyków i innych zaburzeniach. Pozostaje więc trzymać kciuki za to, aby psylocybina jak najszybciej została zdepenalizowana i by ludzie zyskali dostęp do efektywnej terapii.