Czy psylocybinę można kupić jako lek na receptę?
5 kwietnia 2023Jak przechowywać grzyby psylocybinowe?
5 kwietnia 2023Czy warto korzystać z psylocybiny?
„Magiczne grzybki” cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno zwykłych ludzi, jak i naukowców. Ich popularność wynika z zawartości psylocybiny – związku, który ma nie tylko działanie psychodeliczne, ale i terapeutyczne, czego dowodzą liczne badania naukowców, w tym również specjalistów z Polski. Należy jednak pamiętać, że oficjalnie należy ona do grupy narkotyków miękkich. Niemniej – są osoby decydujące się na przyjmowanie jej. Czy warto sięgać po tę substancję? Dowiedz się poniżej.
Psylocybina – środek o działaniu psychodelicznym
Psylocybina to alkaloid produkowany przez grzyby psylocybinowe. Budową przypomina serotoninę i w mózgu wychwytywana jest przez jej receptory. Oddziałuje też na korę przedczołową, odpowiedzialną m.in. za postrzeganie rzeczywistości. W zależności od dawki powoduje różne reakcje, a do najmocniejszych należą przeżycia psychodeliczne. Chodzi nie tylko o halucynacje, ale i m.in. odmienne stany emocjonalne. Te mogą być zróżnicowane, w zależności od indywidualnych czynników, w tym nastroju, chorób psychicznych i jako takiego zdrowia przyjmującego. Tym samym wyższa dawka psylocybiny może wywoływać euforię lub odrealnienie, przerażenie oraz tzw. śmierć ego.
Niemniej – związek ten jest coraz szerzej dostrzegany w świecie nauki. Szczególnie psychiatrzy widzą w nim preparat, który w przyszłości zastąpi dotychczasowe leki psychotropowe. Więcej informacji znajdziesz poniżej.
Psylocybina jako lek
Prowadzone przez liczne ośrodki badania naukowe nad psylocybiną dostarczają wprost nadzwyczajnych danych o tym, jak wyjątkowe są właściwości tej substancji. Skuteczne leczenie PTSD, ciężkiej depresji, alkoholizmu to tylko niektóre zastosowania psylocybiny. Naturalnie – użycie jej w terapii ma charakter wspierający dla odpowiedniej psychoterapii. Jednak – ze względu na swoją skuteczność, wymaga często jedynie kilku dawek i to rozciągniętych w czasie. Naukowcy i coraz szersze grono lekarzy więc postulują przynajmniej rozluźnienie prawa w zakresie użytkowania tego związku, wskazując liczne korzyści z jego wykorzystania.
Psylocybina wśród artystów
Medyczne zastosowanie jednak to nie wszystko. Po magiczne grzybki sięgali (i do dzisiaj sięgają) też liczni artyści. Dzięki przeżywanym wizjom, odrealnieniu i przechodzeniu własnej śmierci, by później się „odrodzić”, często tworzyli swoje największe dzieła. Wskazuje się bowiem, że psychodeliki poszerzają postrzeganie rzeczywistości oraz pobudzają kreatywne myślenie. Stąd, choć nieoficjalnie, muzycy, malarze, rzeźbiarze i inni twórcy decydują się na korzystanie z niej.
Działanie rekreacyjne psylocybiny
W niewielkich dawkach psylocybina ma działanie także rozluźniające. Wynika to ze specyfiki działania, o której pisałem wyżej. Mikrodawkowanie tego związku – w odpowiedniej atmosferze i przy dobrym zdrowiu – może działać kojąco na nerwy, jak i zapobiegać stanom depresyjnym.
Psylocybina – czy warto?
Jak przekonałeś się powyżej – ten organiczny związek chemiczny niesie ze sobą liczne korzyści. Dodajmy do tego, że nie wywołuje on uzależnienia fizycznego, choć są badania sugerujące, że może wystąpić ono na poziomie psychicznym. Zdania w tej materii są jednak podzielone. Trzeba jednak pamiętać, że wciąż jest to środek zakazany. Dlatego należy pozostawić ją przede wszystkim profesjonalnym i licencjonowanym ośrodkom badawczym, które legalnie wykonują podobne testy.