Psylocybina – co to jest i jak działa?
8 września 2022Łysiczka lancetowata – wszystko, co musisz wiedzieć
8 listopada 2022Jaki growkit wybrać na początek?
Mykologia to złożona gałąź nauki jednak, dzięki unikalnym formom, przyjmowanym przez wybrane grzyby, jak i poszczególne ich stadia, dostarcza wielu niesamowitych wrażeń. Do okazów, których pierwsze etapy rozwoju obserwuje się najchętniej, należą grzyby z gatunku Psilocybe cubensis. To organizmy mające wiele wariantów, a każdy z nich rozwija się nieco inaczej. Jeśli czujesz się zaintrygowany myślą o mykologii – z pewnością chciałbyś wiedzieć, jaki growkit dla początkujących będzie odpowiedni. Dowiedz się więcej o nich poniżej.
Co to jest growkit?
Wpierw powinieneś dowiedzieć się, czym w ogóle jest growkit. Zarówno growkity dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników, to paczki, w których znajduje się substrat zaszczepiony materiałem biologicznym grzybów, w tym przypadku – Psilocybe cubensis. Teoretycznie taki zestaw pozwala na wyhodowanie własnych owocników. Jednak to tylko teoria, bo praktyka zderza się w Polsce i wielu innych krajach z prawem. Czemu?
Grzyby z tej rodziny zawierają psylocybinę, czyli substancję odurzającą i psychodeliczną, zakazaną prawnie w wielu państwach. Jak to więc możliwe, że growkit dla początkujących jest w obrocie? Wszystko dlatego, że dostarczone w nim produkty nie zawierają żadnych substancji zakazanych – dopiero owocniki je wytwarzają. Dlatego miłośnicy badania różnych organizmów pod mikroskopem na pewno docenią ten fakt. Pora jednak, abyś się dowiedział, jakie zestawy są polecane na początek.
Golden Teacher growkit
Złoty Nauczyciel to istna legenda, doceniana zarówno przez obserwatorów bez doświadczenia, jak i zaawansowanych badaczy mykologii. Niezwykła grzybnia tego wariantu może nauczyć naprawdę wielu rzeczy, gdy się go obserwuje pod mikroskopem, jednocześnie zapewniając niezwykłe wrażenia z takich badań. Błyskawiczna kolonizacja i niezwykła płodność tego wariantu sprawia, że bardzo się go ceni w środowisku mykologów.
Jakie są owocniki? Rosną na długich, mięsistych nogach. Ich kapelusze z początku są niemal całe brązowe z jasnymi obrzeżami i białawymi łatami. Z czasem się otwierają i jedynie brodawka zostaje ciemniejsza, a brzegi są wyraźnie jaśniejsze, ochrowe. Dojrzałe robią się płaskie z lekkim zagłębieniem w środku.
Malabar growkit
Jeśli dopiero zaczynasz badania nad grzybami – ten growkit zdecydowanie będzie dla Ciebie. Swoją nazwę wziął od Wybrzeża Malabarskiego, gdzie wariant ten występuje naturalnie. Kolonizacja w jego przypadku jest niesamowicie szybka, więc na szkiełku pod mikroskopem z pewnością zauważysz liczne intrygujące zdarzenia.
W laboratoriach i w naturze grzyby te rosną bardzo szybko. Owocniki najlepiej rozwijają się w temperaturach od 21 do 25° Celsjusza, ale jeśli te wzrastają – to również nie stanowi dla nich kłopotu. Dorosłe grzyby tego wariantu mają małe, brązowe kapelusze i dość długi trzon.
McKennaii growkit
Jeśli chodzi o growkity dla początkujących, to atrakcyjny wybór stanowi McKennai growkit, uzyskany na bazie niezwykłego wariantu opracowanej przez Terence’a McKennę. Tak jak w przypadku większości Psilocybe cubensis, kolonizacja następuje najszybciej w granicach temperatury 21-25° Celsjusza. Na szkiełku pod mikroskopem dostrzeżesz liczne niezwykłe niuanse tego wariantu.
Warto wiedzieć, co nieco o dojrzałych owocnikach, których nie możesz wyhodować, a też są fascynujące. Są one na bardzo długich i cienkich nóżkach, a kapelusze są płaskie o ochrowej barwie z wyraźnie ciemniejszą brodawką. Co należy podkreślić – grzyby tego wariantu mają wysoką zawartość psylocybiny, więc ich potencjalne działanie jest znacznie intensywniejsze.
Mazatapec growkit
Dla początkującego mykologa Mazatapec growkit to znakomita propozycja! Co go charakteryzuje? Ten growkit dla początkujących (ale i zupełnie zaawansowanych) to prawdziwie pierwotna siła. Wywodzi się on bowiem od wariantów Psilocybe cubensis wprost z terenów państw dawnych Majów i Azteków, którzy wykorzystywali je w swoich obrzędach. To, co zwraca uwagę, to ich błyskawiczna kolonizacja. Choć preferują podobne temperatury jak ww. warianty, to nie straszne im mniej sprzyjające warunki, by się rozwijać.
Dojrzałe owocniki mają cienkie beżowe trzony, kapelusze są regularne, charakterystyczne dla Psilocybe cubensis z ciemniejszą brodawką i jasnymi brzegami. Zdarza się, że na jego powierzchni pojawiają się plamki.
Obserwuj fascynujący świat pod mikroskopem!
Powyżej mogłeś zapoznać się z tym, jakie są najpopularniejsze growkity dla początkujących. Wśród nich są różne warianty, zapewniające unikalne wrażenia z obserwacji ich kolonizacji. Pamiętaj jednak – hodowla grzybów z gatunku Psilocybe jest w Polsce zakazana i surowo karana.