Czy warto stosować psylocybinę?
5 kwietnia 2023Mikrodawkowanie psylocybiny – co musisz wiedzieć
5 kwietnia 2023Czy wiesz, w jaki sposób trzyma się dojrzałe owocniki Psilocybe cubensis czy innych łysiczek? Wszak – gdy grzybnia wydaje owoce, należy je zebrać, aby uzyskać preparat np. do badań laboratoryjnych. Przechowywanie grzybów psylocybinowych może wydawać się trudne, ale jeśli tylko badacz będzie trzymać się pewnych zasad – okazuje się proste i skuteczne. Dowiedz się, jak to się robi prawidłowo.
Po pierwsze – suszenie
Główna przeszkoda w prawidłowym magazynowaniu owocników łysiczki to wilgoć. To ona może nawet w bliższej perspektywie prowadzić do gnicia lub pleśnienia urobku z grzybni. Dlatego wpierw trzeba wysuszyć owocniki przeznaczone do przechowywania. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, które w ciągu jednej sesji skutecznie eliminują wilgoć. Aby ten proces usprawnić, są one jeszcze krojone – byle nie za drobno, ale np. tak, jak się sieka zwykłe leśne grzyby typu prawdziwki czy podgrzybki.
Proces suszenia jest absolutnie witalny. Jeśli w zbiorze pozostanie choć trochę wilgoci, wówczas owoce pracy mogą zostać skutecznie zniweczone. Dlatego badacz musi starannie ocenić, czy materiał nadaje się do dalszego pakowania.
Przechowywanie w słoikach, woreczkach strunowych lub próżniowe
Samo wysuszenie to jednak nie wszystko. Przechowywanie grzybów psylocybinowych wymaga także środków chroniących je przed absorpcją wilgoci z powietrza. Z tego powodu potrzebne są do tego odpowiednie pojemniki. Świetnie się w tym zadaniu sprawdzają m.in. słoiki z uszczelnieniem z gumki. Zamknięte w ten sposób, są skutecznie chronione przed powietrzem, zarodnikami pleśni i innymi zagrożeniami z zewnątrz.
Tańszym nieco, ale mniej pewnym rozwiązaniem, jest woreczek strunowy. Zamykając materiał w takiej torebeczce, trzeba pamiętać o jak największym wytłoczeniu powietrza ze środka. Tylko wtedy przechowywanie grzybów psylocybinowych może zapewnić odpowiedni skutek. Gdy się go więc składa, nie powinny powstawać w nim żadne powietrzne bąble.
Najwyższą skuteczność zapewnia pakowanie próżniowe. Urządzenie służące do tego skutecznie odsysa powietrze z woreczka, a następnie zgrzewa go. Należy jednak pamiętać, że po otwarciu i niewykorzystaniu materiału do końca, konieczne będzie ponowne zgrzanie.
Ochrona przed światłem i wilgocią
Kolejny krok to znalezienie odpowiedniego miejsca. Przechowywanie grzybów psylocybinowych powinno odbywać się z dala od źródeł wilgoci, a także od słońca, w temperaturze nieprzekraczającej 40° Celsjusza lub – o ile to możliwe – w warunkach chłodniczych, ale nie zawsze to konieczne. Częstą praktyką jest np. trzymanie pojemniczków z wysuszonymi owocnikami w większym kartonie. Do środka wkłada się też środki pochłaniające wilgoć (w przypadku leśnych grzybów używa się do tego np. worków z herbatą). Następnie takie pudło umieszcza się w odpowiednio wentylowanym, suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych.
Jak długo psylocybina wytrzymuje w grzybach?
Doniesienia w tym przypadku są różne. Niektórzy badacze twierdzą, że trwałość wynosi około roku, a inni – że nawet przez 4 lata właściwości grzybów psylocybinowych nie zmniejszają się znacząco. Wiele z pewnością zależy od sposobu ich pakowania, a próżniowe – gwarantuje najlepsze rezultaty.