Jak długo działa psylocybina?

Czy psylocybina szkodzi – czyli ewentualne skutki uboczne
2 stycznia 2023
Jak ograniczyć skutki uboczne psylocybiny?
1 marca 2023
Czy psylocybina szkodzi – czyli ewentualne skutki uboczne
2 stycznia 2023
Jak ograniczyć skutki uboczne psylocybiny?
1 marca 2023

Jak długo działa psylocybina?

Psychodeliki przeżywają swój renesans, przynajmniej jeśli chodzi o testowanie ich przez naukowców. Widzi się w nich potencjalnych sprzymierzeńców w walce z różnymi dolegliwościami natury psychicznej, w tym m.in. z depresją, zespołem stresu pourazowego czy uzależnieniami. Skutki działania tego związku zależą od wielu czynników, w tym indywidualnych predyspozycji osoby, na której jest ona testowana. A jak długo działa psylocybinaIle psylocybina utrzymuje się w organizmie? Między innymi o tych kwestiach opowiem w poniższym artykule. Zachęcam do lektury.

Kiedy zaczyna działać psylocybina?

Nim dowiesz się, jak długo działa psylocybina, powinieneś wpierw wiedzieć, czym jest i kiedy zaczyna ona wpływać na funkcjonowanie organizmu. Otóż psylocybina to alkaloid typowy dla grzybów z rodzaju Psilocybe. Budową przypomina serotoninę, dlatego to właśnie jej receptory ją wychwytują. Oddziałuje ona na korę przedczołową, wpływającą m.in. na percepcję rzeczywistości, nastrój i funkcje poznawcze. Co istotne – organizm zaczyna ją wchłaniać już błonie śluzowej jamy ustnej.

Z tego wynika, że z momentem spożywania grzybów, związek ten już zaczyna oddziaływać na funkcjonowanie organizmu. Wskazuje się przy tym, że pierwsze efekty mogą być obserwowane już po 15-40 minutach od zażycia. Najsilniejsze zaś występują w okolicach 2-4 godziny. Na to jednak wpływa kilka czynników.

Pierwszy to forma przyjęcia. Przykładowo – sproszkowane grzyby zamknięte w kapsułce działają szybciej ze względu na większą powierzchnię oddziaływania procesów trawiennych na materiał. Podobnie wygląda to w przypadku naparu, który prawdopodobnie gwarantuje najszybsze rezultaty. Najpóźniej skutki odczuwa się przy spożywaniu grzybów suszonych lub świeżych.

Drugi czynnik – czy są one przyjmowane na czczo. Jeśli tak, działanie pojawia się dużo szybciej. Wynika to z faktu, że układ trawienny nie rozkłada innych składników, tylko od razu metabolizuje związki dostarczane z przyjętym preparatem. Nie mniej istotna jest też sama dawka, mająca również pewien wpływ na to, jak długo działa psylocybina. Pora odpowiedzieć i na to pytanie.

Jak długo działa psylocybina?

Jak w przypadku większości stosowanych związków, w tym zwykłych leków – to zależy. Jednak przyjmuje się, że średnie oddziaływanie psylocybiny na organizm trwa od 4 do 6 godzin. W niektórych przypadkach jej efekty mogą się rozciągać nawet na drugi dzień od przyjęcia.

Jak wspomniałem wyżej – zależy to od czynników indywidualnych i dawki. Pewne osoby wykazują wyższą naturalną tolerancję na jej działanie niż inne, dlatego w przypadku badań stosuje się zawsze tzw. mikrodawkowanie. Amatorzy magicznych grzybków również zwykle zaczynają od ilości nieprzekraczającej 1 g suszonych grzybów. Należy przy tym nadmienić, że organizm ma zdolności adaptacyjne, więc z czasem może się przyzwyczajać do jej działania, a co za tym idzie – reagować słabiej i krócej pozostawać pod jej wpływem.

Na długość działania wpływają też takie czynniki jak:

  • waga zażywającego,
  • sprawność metabolizmu,
  • łączenie psylocybiny z innymi substancjami o działaniu odurzającym lub psychoaktywnym,
  • nastrój,
  • osobowość zażywającego.

Jakie mogą być efekty działania psylocybiny?

Znów – to zależy. Dokładnie od tych samych czynników, jakie wymieniłem powyżej. Wśród pozytywnych efektów wymienia się m.in. takie rezultaty jak:

  • stany euforyczne,
  • zyskanie nowych perspektyw na przeżyte wydarzenia,
  • wizje i poszerzenie świadomości,
  • potok myśli.

Jest też negatywna strona, która czasem zdarza się np. w momencie, gdy ktoś przyjmuje grzyby „na doła” lub w ogóle w złym nastroju. W połączeniu ze zbyt dużą dawką może się to skończyć np.:

  • poczuciem odrealnienia,
  • stanem opisywanym jako „śmierć ego”,
  • nieprzyjemnymi halucynacjami,
  • nudnościami, biegunką, szybszym tętnem i innymi nieprzyjemnymi objawami somatycznymi.

Ile psylocybina utrzymuje się w organizmie?

Wiesz już, jak długo działa psylocybina. A ile psylocybina utrzymuje się w organizmie? Jej metabolizowanie trwa około 6 godzin. Ślady po niej zwykle organizm usuwa wraz z moczem od 1 do 3 dni. Najdłużej jej obecność można wykryć we krwi, gdyż tam jej markery mogą zostać nawet do 1 tygodnia. Niezależnie jednak od tego, ile psylocybina utrzymuje się w organizmie, zazwyczaj efekty jej działania (przynajmniej te główne) trwają średnio do około 6 godzin. Bóle głowy i inne „kacopodobne” reakcje ciała mogą z kolei rozciągnąć się na następny dzień.