Jak ograniczyć skutki uboczne psylocybiny?

Jak długo działa psylocybina?
1 marca 2023
Co to są grzyby Cambodian?
1 marca 2023
Jak długo działa psylocybina?
1 marca 2023
Co to są grzyby Cambodian?
1 marca 2023

Jak ograniczyć skutki uboczne psylocybiny?

Jak uniknąć i ograniczyć skutki uboczne psylocybiny?

Psychodeliki są obecnie przedmiotem badań wielu ośrodków naukowych, poszukujących rozwiązań skuteczniejszych niż m.in. leki psychotropowe. Wśród nich zaś wylicza się psylocybinę – związek pochodzący z natury, który obecnie znajduje się na liście substancji zakazanych i nieprzeznaczonych do zastosowania medycznego. Restrykcyjne prawo uchwalone na fali paniki, jaką substancje odurzające wywołały w latach 50.-70. XX wieku jednak zaczyna się chwiać pod wpływem rewelacyjnej pracy naukowców. Nie zmienia to faktu jednak, że związki te, podobnie jak wiele innych leków, mogą mieć określone skutki uboczne. Jakie zaś występują w przypadku psylocybiny? Czy istnieje sposób, by je ograniczyć? Sprawdź to teraz!

Czym jest psylocybina i gdzie występuje?

To związek organiczny o działaniu psychoaktywnym, oddziałujący na percepcję, nastrój, a także zdolności i procesy poznawcze. Występuje on przede wszystkim w grzybach z rodzaju Psilocybe, a najszerzej znany jest gatunek Psilocybe cubensis, który doczekał się dziesiątek odmian wyhodowanych przez pasjonatów mykologii. Warto nadmienić, że powszechnie nazywa się je „magicznymi grzybkami” lub – po prostu – „grzybami halucynogennymi”.

Jak działa psylocybina?

Związek ten powoduje zmiany w percepcji rzeczywistości, a co za tym idzie – halucynacje. Artyści, którzy korzystali z jego „dobrodziejstw”, niejednokrotnie mówili o całych wizjach i że to właśnie dzięki „halucynkom” tworzyli swoje najlepsze dzieła. Wskazuje się, że efekty po psylocybinie przypominają LSD, ale są dużo słabsze. Nie wywołuje też uzależnienia fizycznego.

W trakcie badań preparaty, zawierające tę substancję, podawane są doustnie. Czas działania przeciętnie trwa około 4-6 godzin, a pierwsze rezultaty obserwowane są po 15-40 minutach, w zależności od formy zastosowania (świeże lub suszone grzyby, napar etc.). Na rezultaty wpływa nie tylko zawartość psylocybiny, ale i indywidualne predyspozycje danej osoby. Przeżyte traumy, nastrój, stan zdrowia, zaburzenia psychiczne – to tylko część z nich.

Jakie są potencjalne efekty uboczne działania psylocybiny?

Obok halucynacji, lepszego przepracowywania problemów i przeżywania chwil, psylocybina może wywoływać pewne negatywne skutki. Niektóre z nich zamykają się w określeniu „bad trip”. Jakie mogą być to efekty? Wymienia się m.in.:

  • utratę przytomności,
  • problemy gastryczne (w tym nudności i wzdęcia),
  • zaburzenia pamięci,
  • bóle głowy,
  • paniczny strach i paranoja,
  • dezorientacja,
  • zaburzenia psychomotoryczne.

Jak uniknąć negatywnych skutków działania psylocybiny?

Istnieje szereg sposobów na to, by ograniczyć negatywne działanie psylocybiny. W trakcie badań nad tą substancją z ochotnikami wskazuje się na odpowiednie dawkowanie. W zależności, czy efekt ma być terapeutyczny, czy halucynogenny, stosuje się tzw. mikrodawkowanie lub dozę „heroic”. Więcej o tym znajdziesz w odpowiednim artykule dostępnym na prowadzonym przeze mnie blogu.

Należy w tym punkcie jednak podkreślić, że – zasadniczo – im wyższa dawka, tym większe ryzyko wystąpienia negatywnych efektów. W tym kontekście więc warto wspomnieć także o innych środkach zapobiegawczych, jakie stosują m.in. naukowcy. Bardzo ważne więc jest stworzenie bezpiecznej, komfortowej dla ochotnika atmosfery, w której będzie mógł spokojnie przeżywać emocje i odczucia wywoływane przez psylocybinę. Nierzadko w czasie podawania takich preparatów dużą rolę odgrywają bliskie, zaufane osoby. Niemałe znaczenie ma też prawidłowe i zróżnicowane odżywianie, dostarczające wszelkich niezbędnych mikroelementów, zarówno przed, jak i po zastosowaniu dozy psylocybiny.

Istotne może być również odizolowanie badanego od drażniących bodźców. To szczególnie ważne, jeśli pojawiają się stany niepokoju lub paniki. Wówczas taką osobę trzeba uspokoić i zapewnić jej odprężenie, którego w danym momencie potrzebuje, a przede wszystkim odciąć od nagłych bodźców dźwiękowych i słuchowych. Trzeba natomiast budować pozytywne odczucia, mające na celu przekonanie jej o przejściowości efektów.

Psylocybina – lek przyszłości?

Choć substancja ta wciąż znajduje się na liście zakazanych, istnieją przesłanki, że nastawienie do niej się zmieni. Jednak do czasu przynajmniej dekryminalizacji prawo do stosowania jej w swoich badaniach mają wyłącznie licencjonowane ośrodki. Trzeba pamiętać też, że nawet w momencie zniesienia ostrych restrykcji, psylocybina wciąż, podobnie jak inne leki, może wywoływać negatywne efekty. Stosowanie jej wymaga więc rozwagi i odpowiednich warunków.