Psylocybina w leczeniu depresji
4 sierpnia 2022Jakie grzyby halucynogenne możemy spotkać w Polsce?
8 września 2022Jak przyjmować i dawkować grzyby psylocybinowe?
Coraz więcej podań naukowych mówi o właściwościach grzybów psylocybinowych. Występujące w wielu regionach świata gatunki zawierają substancje uznane za psychodeliczne, jednak mające szersze spectrum działania niż tylko odurzające. Od efektów jednak zależy nie tylko obecność konkretnych organicznych związków chemicznych, ale i ich dozy. Jak wskazują liczne badania, ta może przynieść korzystne efekty szczególnie u osób zmagających się ze stanami depresyjnymi, depresją, PTSD i zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Aby jednak zachować bezpieczeństwo – należy wiedzieć, jak wygląda przyjmowanie oraz dawkowanie preparatów uzyskanych z takich grzybów, o czym najlepiej wiedzą badacze, zajmujący się mykologią. Jeśli chcesz bliżej zapoznać się z tym zagadnieniem, wiedzieć, jakie stosuje się przy testach dawki – przeczytaj poniższy artykuł.
Grzyby psylocybinowe – coraz szerzej przebadany dar natury
Grzyby psylocybinowe to grupa różnych gatunków, często odległych od siebie, połączonych jednym – obecnością psylocybiny. To substancja wpływająca na korę przedczołową, odpowiedzialną m.in. za percepcję rzeczywistości, nastrój i funkcje poznawcze. Od dozy, jaką się stosuje przy badaniach, zależą uzyskane efekty. Niektórzy z testujących np. mogą zacząć postrzegać inaczej otaczający ich świat – począwszy od zmiany barw i kształtów, po poczucie oderwania (odrealnienia). Mniejsze dawki jednak, jak wskazują badacze m.in. z uniwersytetu Johna Hopkinsa, mogą poprawiać nastrój i niwelować objawy depresji – i to w dłuższej perspektywie.
W jakiej formie podaje się grzyby psylocybinowe?
W profesjonalnych ośrodkach badawczych podaje się najczęściej specjalne wypreparowane środki, pozyskiwane z samych grzybów psylocybinowych. Są tam więc starannie wyliczone ilości tej substancji. Jednak niektórzy decydują się na samodzielne testy tego związku chemicznego przez zażywanie poszczególnych gatunków w formie albo suszonej, albo świeżej. Należy przy tym pamiętać, że zarówno hodowla owocników m.in. Psilocybine Cubensis, jak i ich dystrybucja są w Polsce nielegalne. Dopuszczalny jest wyłącznie obrót w przypadku growkitów (w celach obserwacji pod mikroskopem jej kolonizacji) lub przez posiadające odpowiednie zezwolenia ośrodki badawcze, wykonujące badania na psylocybinie.
Czemu natomiast forma przyjmowania takich grzybów jest ważna? Wszystko ze względu na zawartość głównej substancji czynnej w 1 gramie. Świeże grzyby, z racji większej zasobności w wodę, są cięższe, wobec czego domorośli badacze przyjmują ich więcej, by uzyskać pożądany efekt.
Należy mieć na uwadze fakt, że takie osoby decydują się również na odmienne formy stosowania grzybów psylocybinowych. Od tego też zależy szybkość działania zawartych w nich substancji. Spożywane po posiłku przynoszą efekty po około 1-2 godzinach. W przypadku, gdy tester jest na czczo – po 30 minutach. Wywary działają natomiast zdecydowanie szybciej, gdyż zwiększa się przyswajalność psylocybiny. Pierwsze rezultaty zwykle pojawiają się po około kwadransie.
Jakie dawki są stosowane przy grzybach psylocybinowych?
Takie różnice więc wymagają stosownego przeliczenia obecności psylocybiny w 1 gramie grzybów. Należy pamiętać, że są to jedynie wartości szacunkowe, gdyż w owocnikach mogą gromadzić się różne ilości tej substancji, co zależy m.in. od warunków, w jakich one wzrastają. Przyjmuje się jednak, że testerzy-amatorzy rozdzielają dawki na trzy podstawowe, przedstawione w tabeli poniżej.
Dawka/Sposób przyjęcia | Świeże grzyby | Suszone grzyby |
Niska | 2,5-10 gramów | 0,25-1 grama |
Średnia | 10-25 gramów | 1-2,5 grama |
Wysoka | 25-50 gramów | 2,5-5 gramów |
Ponadto wyróżnia się jeszcze dwa typy dawek – micro oraz heroic. Więcej o nich znajdziesz w dalszej części artykułu.
Dawkowanie micro
O dawkowaniu micro mowa zazwyczaj wtedy, gdy grzyby stosowane są w znikomych ilościach, co ma na celu poprawienie nastroju i uzyskania niepełnego efektu działania psylocybiny. Tym samym doza ta wynosi około 0,5-1 grama świeżych grzybów. Forma podania w takim przypadku (jeśli wciąż są to świeże okazy) nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak tester stosuje grzyby suszone, wówczas zazwyczaj wybiera 10% dawki niskiej. Sami domorośli badacze zazwyczaj informują o tym, że taka ilość grzybów nieznacznie zwiększa poczucie świadomości otaczającego świata i wrażliwość na bodźce, a z drugiej strony – może wspomóc kreatywne myślenie.
Dawkowanie duże (heroic)
Z dawką heroic jest zgoła inaczej. To często bardzo wysokie ilości grzybów psylocybinowych, które mogą przynosić wysoce nieoczekiwane efekty. Przede wszystkim osoby testujące działanie takich gatunków nie zalecają ich osobom niedoświadczonym. „Heroiczna” ilość Psilocybine Cubensis wynosi 5 gramów suszonych owocników, więc najwyższa górna granica dawkowania w ogóle. Należy pamiętać, że efekty stosowania tak dużej ilości, to nie tylko potencjalna poprawa nastroju i zwiększenie czułości na bodźce, ale i możliwe są różne negatywne konsekwencje, w tym wymioty, zmiany temperatury ciała, drgawki i inne objawy, składające się na potocznie nazywany „bad-trip”.
Względy bezpieczeństwa są najważniejsze!
Należy pamiętać, że psylocybina to środek odurzający, który polskie prawo uznaje za zakazany. Wobec czego powyższe treści mają charakter wyłącznie informacyjny, a wszelka hodowla i dystrybucja gatunków wytwarzających tę substancję jest zakazana. Oprócz tego trzeba mieć na uwadze, że testowanie psylocybiny w domowych warunkach może być niebezpieczne, natomiast w profesjonalnych laboratoriach wykonuje się je pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów.