Grzyby psylocybinowe dla początkujących

Co to jest heroic dose?
5 kwietnia 2023
Psylocybina w medycynie – Wszystko co musisz wiedzieć
30 sierpnia 2023
Co to jest heroic dose?
5 kwietnia 2023
Psylocybina w medycynie – Wszystko co musisz wiedzieć
30 sierpnia 2023

Grzyby psylocybinowe dla początkujących

Grzyby psylocybinowe – jak zacząć?

Czy wiesz, jak wiele odmian ma Psilocybe cubensis? Łysiczka kubańska należy do najbardziej rozpropagowanego gatunku grzybów psylocybinowych. Na jego bazie stworzono wiele szczepów, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, szybkością wzrostu, ale – a może nawet przede wszystkim – zawartością psylocybiny. To z kolei sprawia, że zarówno trudność wzrostu materiału, jak i siła działania ww. alkaloidu będzie różna. Warto więc wybrać odmianę stosownie do swoich możliwości i oczekiwań. A jakie grzyby psylocybinowe dla początkujących są w pewnych środowiskach uznawane za odpowiednie? Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej – zachęcam do lektury.

Grzyby psylocybinowe – gdzie pozyskują je ich użytkownicy?

Teoretycznie w Polsce da się znaleźć łysiczkę lancetowatą (również zawierającą psylocybinę). Jednak rozróżnienie jej od innych gatunków, nierzadko trujących, dla kogoś nieobeznanego z grzybobraniem i mykologią może skończyć się licznymi nieprzyjemnościami. Dlatego – jeśli prowadzić badania, to tylko na sprawdzonym materiale. Osoby, które interesują grzyby psylocybinowe, zwykle sięgają po specjalne paczki, zawierające grzybnię lub produkty z zarodnikami do zaszczepienia na substracie.

Czym jest taka „paczka”? To nic innego, jak aktywna grzybnia, gotowa do owocnikowania. Należy w tym punkcie nadmienić, że ich hodowlę w Polsce objęto zakazem. Jednak tego typu produkty zawierają wyłącznie grzybnię, która nie zawiera żadnych zakazanych substancji. To umożliwia legalny obrót nimi i zdobycie materiału do obserwowania ich pod mikroskopem.

Ściśle teoretycznie – growkity znajdujące się m.in. w prowadzonym przeze mnie sklepie, można podzielić m.in. właśnie ze względu na stopień skomplikowania, jak i zawartość psylocybiny w samych owocnikach. Teoretycznie dlatego, że nie należy hodować z nich owocników. Wśród nich więc znajdziesz m.in. grzyby psylocybinowe dla początkujących. Które z nich część badaczy uznaje za odpowiednie dla nowicjusza w mykologii? Sprawdź to.

Jakie grzyby na początek?

Wśród różnych odmian, jakie uznawane są przez niektórych za grzyby psylocybinowe dla amatorów, jest kilka takich, których grzybnię warto również obserwować pod mikroskopem. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • Golden Teacher,
  • Melmack PE,
  • McKennaii,
  • Malabar.

Golden Teacher

Każdy początkujący w dowolnej dziedzinie potrzebuje nauczyciela. Kogoś lub… czegoś, co poprowadzi jego pierwsze kroki w danym obszarze. Jeśli chodzi o mykologię, to Golden Teacher to – według znawców tematu – właściwe grzyby psylocybinowe dla początkujących. Czym się wyróżnia ten szczep? Złoty Nauczyciel, dzięki swoim cechom charakterystycznym, przez wielu uznawany jest za odmianę na dobry start.

Cechuje się długimi i dość mięsistymi nogami, na których końcu rozwijają brązowe kapelusze z jasnymi obrzeżami, nierzadko z białymi łatami. Gdy przychodzi czas, że są w pełni dojrzałe, rozchylają się, stając się niemal płaskie i znacznie jaśniejsze niż na początku. Co istotne – zawierają sporą ilość psylocybiny, ale według psychonautów z szerszą wiedzą na ich temat są to grzyby psylocybinowe dla kompletnego amatora, jak i doświadczonych użytkowników.

Melmack PE

To nieco kosmiczna odmiana, na co zresztą wskazuje sama nazwa. Każdy, kto oglądał kiedyś „Alfa”, wie, że to jego rodzinna planeta. „Kosmiczność” tego szczepu wynika z najdziwniejszych i najróżniejszych form, jakie uzyskują owocniki. Przypominają nieco macki, czasem koralowce. Tak czy inaczej – ci, którzy decydują się na przygodę z nim, niejednokrotnie są zaskakiwani zachowaniem grzybni, a licencjonowani laboranci – jego kształtami.

Rodzaj ten, mimo iż zasobny w psylocybinę (wszak stanowi pochodną Penis Envy, wyhodowanego z amazońskiej odmiany Psilocybe cubensis), uznawany jest za przystępny dla amatorów mykologii. Jest też jednym z bardziej „pierwotnych” szczepów, choć oczywiście – wydatnie działała tutaj też inżynieria genetyczna. Jeśli jednak interesują Cię grzyby psylocybinowe dla początkujących – Melmack PE może być dobrym wyborem.

McKennaii

Do najbardziej zasłużonych dla mykologii postaci zdecydowanie należy Terence McKenna. Dał fanom nie tylko niezwykle przydatną wiedzę, ale i stworzył szczep uznawany przez m.in. jego zwolenników jako grzyby psylocybinowe dla rozpoczynających swoją przygodę z mykologią – i to mimo sporej zawartości psylocybiny. Z tego też powodu jest to właściwa odmiana dla tych, którzy mają pierwsze kroki za sobą, ale wciąż są „świeży” w tym świecie. Grzybnia McKennaii błyskawicznie kolonizuje, więc z pewnością będzie dobrym materiałem do badań.

Jak wyglądają owocniki? Rosną na długich i cienkich nóżkach, wykształcając płaskie, jasne kapelusze wpadające w ochrę (z wyjątkiem brodawki, która w niemal każdym wariancie pozostaje ciemna).

Malabar

Psychonauci wskazują również, że na początek interesujący może być szczep Malabar. Odmiana ta pochodzi z Indii i cechuje się – w porównaniu z powyżej wymienionymi – dość niewielkimi owocnikami. Mają one długie nóżki i brązowe kapelusze. Przy czym rosną plennie i błyskawicznie. Należy przy tym zaznaczyć, że zawierają niemałą ilość psylocybiny.

Co powinieneś wiedzieć o grzybach psylocybinowych?

Co do zasady – pamiętaj, że określenie bezpieczeństwa grzybów psylocybinowych jest mocno uznaniowe. Trzeba mieć na uwadze fakt, że są to mimo wszystko preparaty o działaniu psychoaktywnym i odurzającym, które m.in. w Polsce są objęte zakazem posiadania – także pod postacią owocników. Można natomiast nabywać growkity zawierające grzybnię lub specjalne płynne kultury danej odmiany, by zaszczepić je na substracie. Produkty te nie mają żadnych zakazanych substancji i wykorzystuje się je do amatorskich badań.