Mikrodawkowanie psylocybiny – co musisz wiedzieć
5 kwietnia 2023
Grzyby psylocybinowe dla początkujących
9 maja 2023
Mikrodawkowanie psylocybiny – co musisz wiedzieć
5 kwietnia 2023
Grzyby psylocybinowe dla początkujących
9 maja 2023

Co to jest heroic dose?

Co to jest heroic dose?

Substancje psychoaktywne mogą zapewniać najróżniejsze „wycieczki” w głąb nieznanego dla przeciętnego człowieka świata. Wynika to z ich specyficznego działania na funkcje poznawcze i percepcję rzeczywistości. Przykładowo – psylocybina, zawarta w grzybach psylocybinowych może zapewnić zupełnie unikalne doznania, w tym poczucie przeżycia własnej śmierci (tzw. śmierć ego). Do tego jednak potrzeba heroic dose. Czym ona jest? Ile wynosi taka dawka? Jeśli chcesz się o tym dowiedzieć więcej – przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest heroic dose?

W latach 80. XX wieku termin „heroic dose” został spopularyzowany (niewykluczone, że nawet wykuty) przez Terence’a McKennę. Zna go praktycznie każdy fan mykologii, który zgłębia także właściwości psylocybiny. Światowiec, filozof, ale i oddany badacz tych niezwykłych organizmów, testował je często na sobie, sprawdzając, jak różne dawki będą wpływały na samopoczucie i postrzeganie świata. To on stwierdził, że w odpowiedniej ilości i przy właściwych warunkach, można przeżyć absolutnie nieziemskie doświadczenia, odrywające człowieka od rzeczywistości.

Tego typu praktyki nie są jednak znane od czasów eksperymentów współczesnych ludzi na psychodelikach. Heroic dose był powszechnie spotykaną praktyką w różnych kulturach, w których grzyby psylocybinowe, pejotl czy inne rośliny lub grzybki działające psychoaktywne, używane były do obrzędów – kontaktów z bogami, przewidywania przyszłości czy jednoczenia się plemienia w zbiorowej jaźni.

Co dokładnie jednak oznacza ten termin? Co istotne – tyczy się to nie tylko dawki, ale i sposobu przyjmowania, o czym więcej poniżej. Każdy bowiem taką „przygodę” z własnym umysłem powinien przeżyć samodzielnie (co nie oznacza, że musi być sam w jednym pomieszczeniu). Heroic dose określa się jednak jako dawkę prowadzącą do – ogólnie ujmując, przemielenia jaźni, przeżycia własnej śmierci i narodzenia na nowo. Może być jednocześnie przeżyciem przerażającym, jak i pięknym. Pewnym osobom – przynajmniej jak one same donoszą – pomogła na nowo odkryć sens w życiu.

Różne dawki – inne skutki

Rozróżnienie ilości stosowanej psylocybiny czy innych psychodelików ma duże znaczenie. W zależności od dozy bowiem osiąga się zróżnicowane efekty. Mikrodawkowanie jest wykorzystywane np. w medycynie, w walce z depresją, PTSD czy alkoholizmem. Niektórzy też używają go rekreacyjnie, by odreagować i oderwać się od codziennych problemów.

Średnie dawki z kolei są przeznaczone dla osób pragnących doświadczyć czegoś więcej – poszerzyć swoją perspektywę na świat, zwiększyć kreatywność, przeżyć pewne halucynacje, ale zasadniczo bez odrealnienia i oderwania się od swojej jaźni. Heroic dose z kolei wiąże się z przyjęciem największej ilości, co ma na celu wywołanie pełnego spectrum doznań. Jedni robią to dla nowych wrażeń, inni… by poradzić sobie z traumą.

Heroic dose – jaka dawka?

W przeciwieństwie do mikro-, średniego i dużego, dawkowanie heroiczne zaczyna się od 5, a może wynosić nawet 15 gramów – co stanowi już wartość ekstremalną. Należy pamiętać, że efekty po takiej ilości przyjętych owocników będą się różnić w zależności od zdrowia, wagi i stanu psychicznego osoby zażywającej.

Co jest istotne przy heroic dose?

Przede wszystkim – mimo że każdy taką przygodę przeżywa samodzielnie, osoba stosująca heroic dose nie powinna pozostawać sama. Musi się ona znajdować w otoczeniu zaufanych osób, które – w razie czego – zareagują na niepokojące objawy. Zaleca się także, żeby brać tę ilość substancji w ciemności albo z użyciem opaski na oczy. Czemu? Wynika to z faktu, że taka ilość grzybów psylocybinowych mocno wpływa na postrzeganie rzeczywistości i odbierane bodźce. Najlepiej więc zadbać o to, by przyjmujący nie był rozpraszany przez żadne bodźce, tym bardziej działające negatywnie na niego w czasie sesji. Przed samym zastosowaniem takiej dawki warto również określić cel jej użycia. To znacznie pomaga skupić się na określonych dążeniach i lepiej przeżywać chwilę.

Heroic dose – nie dla każdego?

Należy pamiętać, że psylocybina potencjalnie powoduje też pewne nieprzyjemne efekty. Szczególnie jeśli dana osoba jest w złym nastroju lub ma genetyczne predyspozycje do chorób psychicznych. Czy każdy może stosować ten związek? Wiele zależy od dawki. Doświadczenia jednak z dozą heroiczną dla niektórych mogą być zbyt silne. Na pewno każdy, kto się na nią decyduje, powinien się odpowiednio przygotować.