Psylocybina w tabletkach – hit czy kit?
2 stycznia 2023Czy psylocybina szkodzi – czyli ewentualne skutki uboczne
2 stycznia 2023Growkity dla początkujących
Mykologia to dziedzina nauki coraz popularniejsza wśród ludzi z różnych środowisk. Możliwość obserwowania, jak grzybnia gatunków psylocybinowych kolonizuje, gwarantuje niesamowite wrażenia. Choć zasadniczo pozyskanie materiału do badań z poszczególnych odmian nie jest trudne, to w praktyce – wybrane rodzaje są łatwiejsze w obserwacji niż pozostałe, stąd najlepiej nadają się dla początkujących mykologów. Które growkity dla amatora jednak będą najlepsze? Jeśli zadajesz sobie podobne pytanie – przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej.
Czym jest growkit?
Wyjaśnijmy wpierw czym są growkity dla początkujących czy zaawansowanych użytkowników. Tym mianem określa się zestawy, które teoretycznie umożliwiają wyhodowanie dojrzałych owocników grzybów, w tym m.in. psylocybinowych. Teoretycznie, gdyż należy pamiętać, że uprawianie takich gatunków w Polsce, jak i mnóstwie innych krajów, jest nielegalne i może spotkać się z surową karą ze strony wymiaru sprawiedliwości (nawet do 3 lat więzienia).
Co składa się na growkity dla amatora czy inne? Zazwyczaj w paczce znajduje się substrat skolonizowany grzybnią. W tym momencie, wciąż teoretycznie, można stworzyć idealne warunki do wyrastania owocników. Wystarczy zachować ostrożność i sterylność, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia zawartości bakteriami lub innymi mikroorganizmami. To z kolei wiąże się z utratą materiału badawczego.
W moim sklepie znajdziesz m.in. growkity dla początkujących typu Full Auto, pozwalające bardzo łatwo uzyskać preparaty do obserwacji. Które z nich zaś to najlepsze growkity dla amatora? Zachęcam do zapoznania się z propozycjami poniżej.
Golden Teacher – złoty nauczyciel, który wskaże Ci drogę
Jeśli interesują Cię najlepsze growkity dla początkujących, to zdecydowanie ten szczep stanowi jeden z dostępnych na rynku must-have’ów. Golden Teacher swoją nazwę nie wziął bynajmniej z przypadku. To prawdziwy, złoty nauczyciel, który wskaże nawet dopiero co rozpoczynającym swoją przygodę z mykologią właściwą drogę w tworzeniu materiału badawczego.
Uprawiane w laboratoriach Golden Teachery dają regularne, spore owocniki na długich, mięsistych nogach. W jakich warunkach wzrastają grzyby tej odmiany? Zarówno kolonizacja, jak i owocnikowanie przebiegają najlepiej w temperaturze około 21-25° Celsjusza. Wskazuje się, że dzięki utrzymaniu mniej więcej stałego ciepła, można uzyskać owocniki nawet o łącznej masie 400 gramów. To jednak nie wszystko – Golden Teacher bowiem produkuje też dużo zarodników, którymi w laboratoriach szczepi się kolejne materiały do tworzenia growkitów. Należy dodać, że dorosłe grzyby zawierają również sporą ilość psylocybiny, dlatego odmiana ta uchodzi za jedną z najbardziej zasobnych w ten związek.
McKennaii – na cześć Terence’a McKenny
Drugim najbardziej popularnym po Golden Teacherze grzybem, którego grzybnię obserwuje się pod mikroskopem, jest odmiana McKennaii. Jego nazwa stanowi swoisty hołd dla teoretyka, filozofa i pisarza, nawiązującego niejednokrotnie w swoich pracach do grzybów psylocybinowych i innych psychodelików. Między ww. rodzajem, a McKennaii różnice leżą głównie w wyglądzie, ale i w zawartości psylocybiny – prezentowany wariant ma jej znacznie więcej. Owocniki wzrastają na długich, cienkich nóżkach, a ich kapelusze są bardziej płaskie niż w przypadku Golden Teachera. W laboratoriach uprawia się je w podobnych warunkach co GT.
Malabar – grzyby rodem z Indii
Jeśli chodzi o growkity dla amatora, to listę zamyka odmiana Malabar. Orientalna nazwa nawiązuje do regionu Indii, z którego pochodzi. Co istotne – w stosownych warunkach grzyby tego rodzaju wzrastają błyskawicznie i plennie. Dobrze sobie radzą też w wyższych temperaturach. Wysoka plenność gwarantuje nawet do 400 gramów zbioru na growkit. Owocniki mają niewielkie, brązowe kapelusze na długiej nodze. Grzyby te są również płodne – powoli pękająca zasnówka skrywa pod sobą zarodniki.
Teraz już wiesz, jaki growkit dla początkującego!
Powyżej przedstawiłem kilka odmian, które z pewnością zrobią „dobrą robotę”, jako materiał badawczy dla amatora. Growkity dla początkujących zwykle wybaczają błędy niezaznajomionych z nimi osób, ale i dają bardzo wdzięczny materiał do obserwacji pod mikroskopem. Należy jednak pamiętać, że nie należy hodować z nich grzybów, gdyż jest to prawnie zakazane w Polsce.