Psylocybina na przewlekłe bóle głowy i migrenę

Jakie choroby można leczyć psylocybiną?
2 stycznia 2023
Czy psylocybina uzależnia?
2 stycznia 2023
Jakie choroby można leczyć psylocybiną?
2 stycznia 2023
Czy psylocybina uzależnia?
2 stycznia 2023

Psylocybina na przewlekłe bóle głowy i migrenę

Psylocybina a bóle głowy

Bóle głowy mają różne podłoże – niektóre z nich wynikają ze zmęczenia, inne z nieprawidłowego nawodnienia, złego odżywania, ale też nadciśnienia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dolegliwość ta praktycznie nie ustaje lub atakuje w sposób nagły i zmasowany. Warto wiedzieć, że część przyczyn wciąż nie jest zdiagnozowana, a lekarze bezradnie rozkładają ręce, stwierdzając, że „taki urok”. Natura jednak ma remedia. Należy do nich psylocybina. Związek pochodzący z grzybów tzw. halucynogennych może skutecznie wesprzeć osoby cierpiące z powodu takich objawów i zniwelować bóle głowy. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj poniższy artykuł.

Czym są przewlekłe bóle głowy i migrena?

Przewlekły ból głowy może być samoistny. Często określa się go napięciowym. Czym on jest – wyjaśnienie znajdziesz poniżej. Nie należy zapominać też o migrenie i klasterowym bólu głowy.

Pierwsza z wymienionych dolegliwości ma różne podłoża. Często stanowi efekt stresu i zmęczenia, a nawet zaburzeń psychicznych. Objawia się on codziennym występowaniem symptomów bólowych z obu stron czaszki. Chorzy określają go jako uciskający, tępy lub rozpierający. Często lokalizuje się go w okolicy potylicy lub w pobliżu czoła. Co istotne – może się nasilać wraz z niektórymi czynnościami, w tym przy kaszlu czy oddawaniu stolca. Należy nadmienić, że w tym przypadku nie występują żadne dodatkowe objawy, takie jak nudności.

Te z kolei, podobnie jak wymioty, mogą pojawić się przy migrenie. Choć jej przewlekła postać to rzadkość (dotyczy około 1% ogółu ludzkości), to znacznie powszechniejsza jest tzw. migrena epizodyczna. Często postać przewlekła wynika z epizodycznej. Pierwotnie objawia się ona napadowymi, intensywnymi bólami, przy których występują inne charakterystyczne dla niej symptomy – nudności, zwracanie treści żołądkowej i światłowstręt. Z czasem pojawiają się one coraz częściej, ale spada ich intensywność oraz częstotliwość występowania innych dolegliwości.

Warto wiedzieć, że chroniczna migrena pojawia się nie tylko w wyniku zaniedbań w leczeniu. Choroba ta przechodzi w postać przewlekłą także w wyniku takich czynników jak wystawienie na stały stres, otyłość, zaburzenia snu czy nadużywanie wybranych leków i uzależnienie od kofeiny. Co ważne – nawet wtedy możliwe jest całkowite jej wyleczenie.

Ostatnia wymieniona dolegliwość – klasterowy ból głowy, stanowi poważną w skutkach chorobę, objawiającą się silnym jednostronnym bólem głowy z symptomami wegetatywnymi po tej samej stronie. Wśród nich wylicza się m.in. zaczerwienienie, łzawienie, potliwość twarzy, intensywny wysięk z nosa. Do dzisiaj nikt nie zna jej przyczyn, ale przypuszcza się (czego jeszcze nie udowodniono), że może ona mieć podłoże genetyczne.

W jaki sposób psylocybina może pomóc w tych dolegliwościach?

Jakie znaczenie w leczeniu migreny i przewlekłego bólu głowy ma psylocybina? Nad zastosowaniem tego związku w leczeniu tych dolegliwości pracowała m.in. adiunkt neurologii z Yale School of Medicine – Emmanuelle Shindler. Choć grupa testowa była niewielka (składała się z 10 osób), to wyniki były dość obiecujące. Badani przyjęli dwie tabletki w odstępie dwóch tygodni. Przez cały okres mieli również prowadzić dziennik z opisem objawów.

Rezultat? Wyraźne zmniejszenie częstotliwości ataków migreny oraz spadek jej intensywności, a także bólów głowy, jak i współwystępujących symptomów. Sama Schindler wskazuje, że badania były bardzo wstępne, ale rzucają światło na wykorzystanie tej substancji w leczeniu migren – i to nie jej objawów, ale zaburzenia jako takiego.

Warto dodać, że naukowczyni testowała psylocybinę pod kątem leczenia klasterowego bólu głowy. Przeprowadzone testy wykazały, że metoda ta ma znacznie większą skuteczność niż dotychczas stosowane terapie. Znamienne w przypadku obu badań jest to, że związek ten nie wykazał żadnych skutków ubocznych!

Czy psylocybina dostępna jest jako lek?

Mimo że trwają intensywne testy z psylocybiną, to wciąż pozostaje ona w wielu krajach substancją niedozwoloną, zarówno, jeśli chodzi o posiadanie, jak i handel nią. Co więcej – w Polsce należy do grupy substancji wyłączonych z zastosowania medycznego o dużym potencjalne do nadużywania. Czy to się jednak zmieni? Wiele zależy od tego, jakie dowody przedstawią naukowcy politykom, gdyż to oni – ostatecznie – podejmują decyzję w tym zakresie. A jak wskazują liczne badania – związek ten ma liczne pozytywne skutki.