Obserwacja zarodników grzybów – wskazówki dla początkujących
13 maja 2024Najlepsze growkity dostępne na rynku – które wybrać?
22 sierpnia 2024Badania nad grzybami cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród zarówno wykwalifikowanych specjalistów, jak i amatorów mykologii. Ich świat fascynuje i, jak pokazują różne badania, może przyczynić się do postępu w przemyśle czy w medycynie. Jednak na grzyby warto spojrzeć nie tylko pod względem utylitarnym. Ich obserwacja, szczególnie rozwoju grzybni na szalkach, daje niesamowitą satysfakcję. Aby jednak prowadzić takie badania, trzeba mieć specjalny materiał. Można go pozyskać, np. kupując gotowy growkit albo tworząc własny, wykorzystując płynne kultury. Czym się one różnią? Jakie mają wady i zalety? Co lepiej wybrać? Przekonaj się o tym, czytając ten artykuł!
Płynne kultury i growkit – jeden grzyb?
Co do zasady – oba produkty służą do uzyskania materiału do obserwowania np. pod mikroskopem. Zarówno płynna grzybnia, jak i paczka z kolonizującą już substrat grzybnią, umożliwiają pobieranie próbek, by amatorsko zajmować się badaniami nad wybranym gatunkiem grzyba.
Różnice jednak leżą w tym, co należy zrobić z zakupionym produktem. Kiedy growkit zasadniczo już po krótkim czasie pozwalają na prowadzenie obserwacji, to grzybnia w płynie będzie wymagała dopiero zaszczepienia jej na właściwym podłożu. Szerzej te różnice omawiam poniżej.
Czym są growkity?
Na pozór to tylko plastikowy worek „z czymś” w środku, co, na pierwszy rzut oka (zwłaszcza amatorom), niewiele przypomina. W praktyce jednak takie „pudełka wzrostu” to zestawy, które zawierają już substrat zaszczepiony materiałem biologicznym, na tyle rozwiniętym, by bez większych przeszkód obserwować rozwój grzybni. W teorii taki pakunek umożliwia uzyskanie owocników. Pamiętaj jednak, że jeśli pracujesz na gatunku wytwarzającym np. psylocybinę, wówczas musisz liczyć się z faktem, że nie powinieneś doprowadzać do takiego stanu. Wynika to z faktu, że związek ten jest w Polsce zakazany prawem, a dokładnie mówiąc – przepisami z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Warto w tym miejscu dokonać pewnego rozróżnienia. Przykładowo – growkit full auto, jak i płynne kultury grzybów psylocybinowych, są w Polsce zupełnie legalne. To dlatego, że ani zarodniki, ani grzybnia nie zawierają żadnych nielegalnych substancji. Dopiero owocniki zaczynają produkować psylocybinę i psylocynę.
Podsumowując – dzięki „pudełku wzrostu” możesz łatwo i szybko przygotować materiał do badań pod mikroskopem. Nie powinieneś jednak doprowadzić do owocnikowania.
Czym są płynne kultury grzybów?
Okej, mniej więcej wiesz, czym są growkity… A czym jest grzybnia w płynie? To temat bardziej złożony, ale równie fascynujący! Tak bowiem w skrócie nazywa się materiał biologiczny w formie swego rodzaju zawiesiny. Są to wyizolowane strzępki wybranych gatunków grzybów, które zostały umieszczone w specjalnej pożywce, najczęściej wysoce słodowej czy na bazie miodu, które aktywnie zaczynają w niej pracować.
Są one sprzedawane w sterylnych strzykawkach. To istotne, gdyż wszelkie zanieczyszczenia biologiczne czy chemiczne mogą zniszczyć materiał. Wyżej wskazałem, że w przeciwieństwie do growkitów, taki materiał musi zostać wpierw zaszczepiony na odpowiednim substracie. Są rozmaite przepisy na nie, wykorzystujące przede wszystkim składniki będące pożywką (np. żyto, kukurydza, ryż brązowy czy inne ziarna), a także utrzymujące wilgoć (przykładowo – perlit). One również muszą być właściwie oczyszczone, aby płynna grzybnia mogła się rozwijać bez przeszkód.
Co dzieje się dalej, gdy już dokona się zaszczepienia materiału? Jeśli tylko zapewnisz właściwe warunki – zacznie on działać, a grzybnia rozpocznie kolonizację. To temat o tyle bardziej fascynujący, bo jesteś w stanie obserwować rozwój danego gatunku od niemal jego pierwotnej formy. De facto – w ten sposób tworzysz własny growkit!
Zalety i wady growkitów
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się wpierw wspólnie korzyściom i wadom płynącym z zakupu „paczek wzrostu”.
Korzyści z posiadania growkitów
Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest przede wszystkim łatwość pozyskiwania materiału do badań. Wiele naturalnie zależy od jakości i typu growkita. W ofercie prowadzonej przeze mnie firmy jednak znajdziesz tzw. growkit full auto. Co to oznacza?
To, że zasadniczo uzyskanie grzybni do badań nie wymaga od Ciebie większego wysiłku. Nawilżanie i wentylacja są automatyczne – wystarczy umieścić taką paczkę w odpowiednim miejscu, jeśli chodzi o temperaturę oraz zacienienie. Musisz jeszcze tylko pamiętać o tym, żeby była ona z dala od potencjalnych źródeł zanieczyszczenia. Nie należy więc jej stawiać w bezpośrednim sąsiedztwie roślin.
Automatyzacja procesów kolonizacji grzybni w growkitach ma jeszcze tę zaletę, że ryzyko skażenia spada do minimum. Zasadniczo występuje ono głównie w momencie, gdy pobierasz skrawki materiału do badań. Wtedy trzeba pamiętać, aby korzystać z wysterylizowanych, najlepiej przeznaczonych wyłącznie do tego celu, narzędzi. Łatwość w obsłudze sprawia również, że pudełka wzrostu są idealne dla każdego, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z mykologią.
Wady growkitów
Nie ma ich wiele. Dla bardziej zaangażowanych amatorów mankamentem może być fakt, że produkty Full Auto są… bezobsługowe. Na rynku dostępne są growkity, wymagające dodatkowej „opieki”. Podobnie to wygląda w przypadku grzybni uzyskanych z płynnych kultur. Trzeba je spryskiwać, czasem powachlować, żeby osuszyć… Innymi słowy, wymagają pracy. Dla niektórych to frajda, którą automatyczne paczki im odbierają.
Growkity, zwłaszcza full auto, są też mniej dostępne. Nierzadko również pochodzą z innych krajów i bywają zanieczyszczone. Wybierając natomiast produkty dostępne w ofercie Mykożercy, stawiasz na polskie wyroby najwyższej jakości, gwarantujące grzybnię zapewniającą niesamowite wrażenia podczas obserwacji.
Zalety i wady płynnych kultur grzybów
Poznałeś już korzyści z korzystania z paczek wzrostu. A jak to wygląda w przypadku płynnej grzybni? Jakie są wady i zalety użytkowania tego typu produktów? Przekonaj się poniżej!
Plusy płynnej grzybni
Wskazuje się, że do głównych zalet tego rozwiązania należy m.in. skrócenie czasu kolonizacji. Jeśli masz też gotowy substrat – ryzyko potencjalnego skażenia produktu jest znacznie niższe. Wszystko dlatego, że grzybnię wstrzykuje się bezpośrednio ze strzykawki przez sterylną igłę do opakowania, w którym znajduje się pożywka.
Jak dowodzi praktyka – kolonizacja w takim przypadku przebiega w znacznie szybszym tempie. Same kultury grzybów rozwijają się dynamiczniej i w szerszym zakresie. To oznacza więc, że w krótkim czasie uzyskujesz materiał odpowiedni do badań.
Minusy płynnych kultur
Choć trudno to kwalifikować jako wadę, to dla początkujących mykologów z pewnością nią będzie. Chodzi mianowicie o trudność w stosowaniu tego produktu. Zazwyczaj płynne kultury grzybów zaleca się osobom, które mają już doświadczenie w pracy z grzybami. Choć trudniej jest skazić materiał znajdujący się w strzykawce, to trzeba zadbać jeszcze o odpowiedni substrat. Wchodzący dopiero w świat grzybów niekoniecznie też wiedzą, jak dawkować preparat, aby uzyskać pożądany rezultat. Często więc praca z nim polega na metodzie prób i błędów.
Strzykawka powinna być również przechowywana w warunkach chłodniczych. Wskazuje się, że wiele płynnych grzybni wymaga temperatury od 3 do 5° Celsjusza, by przetrwały przez miesiąc.
Co lepiej wybrać?
Z pewnością, gdy przeczytałeś ten artykuł, w Twojej głowie pojawiły się wątpliwości, jaki produkt będzie odpowiedni dla Ciebie. Jeśli dopiero wchodzisz w świat mykologii i obserwacji kolonizacji grzybni – lepiej w Twoim przypadku będzie wybrać growkity. W wersji Full auto gwarantują one łatwą obsługę i – jeśli tylko będziesz trzymać się określonych zasad – powinny zapewnić Ci bardzo intrygujące wrażenia z podglądania grzybni na szkiełku.
Natomiast jeśli już jesteś doświadczonym mykologiem-amatorem i szukasz wyzwania, a do tego chcesz mieć więcej materiału do własnych badań – wybierz płynne kultury grzybów. Dzięki temu będziesz miał odpowiednio dużo produktu do zabawy z mikroskopem. Dodatkowo samodzielne stworzenie pracującego growkitu to niesamowita przyjemność!
Jeśli szukasz materiału do badań – sprawdź produkty dostępne na stronie
Niezależnie zaś od tego, na który wariant padnie Twoja decyzja – szeroki wybór growkitów i płynnych grzybni znajdziesz w ofercie prowadzonej przeze mnie firmy. Zadbałem o to, by fani grzybów mieli dostęp do jak najszerszego wyboru odmian gatunku Psilocibe cubensis. Każdy z nich zapewnia odmienne wrażenia z obserwacji, gdyż ich grzybnie mają nieco inną dynamikę i formę rozwoju. Dzięki temu badania będą prawdziwą przygodą!