Jak psylocybina może wpłynąć na cykl menstruacyjny: nowe badania i odkrycia

Czym jest skala oceny Shulgina
Czym jest skala oceny Shulgina?
29 czerwca 2025
Legalizacja psylocybiny do celów medycznych w Czechach Mykożerca
Legalizacja psylocybiny do celów medycznych w Czechach
29 czerwca 2025
Czym jest skala oceny Shulgina
Czym jest skala oceny Shulgina?
29 czerwca 2025
Legalizacja psylocybiny do celów medycznych w Czechach Mykożerca
Legalizacja psylocybiny do celów medycznych w Czechach
29 czerwca 2025

Jak psylocybina może wpłynąć na cykl menstruacyjny: nowe badania i odkrycia

Psychodeliki były już dawno rozpatrywane jako środki terapeutyczne. Znajdowały takie zastosowanie zarówno w kulturach pierwotnych, jak i w epoce współczesnej. Mimo że wojna z narkotykami była okresem, gdy badania nad ich potencjalnie dobroczynnym wpływem zostały mocno zahamowane, to obecnie tematyka ta przeżywa swoisty renesans. Do ostatnich odkryć zalicza się interesującą korelację – psylocybina, a cykl menstruacyjny. Więcej na ten temat piszę w niniejszym artykule. Zachęcam do przeczytania go.

Badania, które mówią o wpływie psylocybiny na cykl menstruacyjny

Pionierskie badania w tym zakresie prowadzi jeden z ośrodków, w którym testy substancji psychodelicznych przebiegają z dość dużą intensywnością, mianowicie na uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Choć akurat próba badawcza w tym przypadku była niereprezentatywna, gdyż składała się jedynie z 3 kobiet w wieku 27-34 lat, to dostarczyła interesujących wniosków.

Mianowicie – dostrzeżono istotną korelację między psylocybiną (przekształcaną w psylocynę), serotoniną, a estrogenem. Estrogen bowiem zwiększa liczbę i czułość receptorów 5-HT2A. Z jednej strony może to powodować silniejsze „tripy”, a z drugiej – wykazano, że psylocyna wpływa na dwie istotne osie, mające przełożenie na cykl menstruacyjny:

  • HPG – podwzgórze-przysadka-jajniki,
  • HPA – podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Dostarczane przez nią sygnały stresowe mogą stymulować organizm do wzmożenia produkcji hormonów płciowych. Skutki bywają dwojakie – albo przesunięcie menstruacji, albo stabilizacja cyklu.

Domniema się więc, że u kobiet z regularnym cyklem przyjmowanie psylocybiny może przyspieszać miesiączkę. Natomiast u pań cierpiących z powodu rozregulowanego cyklu, dochodziło do jego stabilizacji. Ma to również istotne znaczenie dla osób zmagających się z zespołem policystycznych jajników, a także przedmiesiączkowymi zaburzeniami dysforycznymi (czyli intensywniejsza, patologiczna wersja PMS).

Oprócz tego istnieją pewne doniesienia od osób, które „na własną rękę” stosują psychodeliki (tzw. dowody anegdotyczne). Na forach poświęconych im można znaleźć relacje kobiet, zgłaszające m.in.:

  • wcześniejsze wystąpienie menstruacji (zwłaszcza gdy brały psylocybinę w połowie cyklu),
  • wyregulowanie po długim czasie nieregularności cyklu i ustabilizowanie hormonów płciowych,
  • powrót miesiączki po długim czasie jej braku (amenorrhea).

Relacje więc pokrywają się z tym, co donoszą same badania. 

A co mówi medycyna ludowa o psylocybinie?

Korelacja „psychodeliki a zdrowie kobiet” jest jednak znacznie starsza, niż wskazują na to badania – przynajmniej te związane z medycyną. Antropolodzy i kulturoznawcy bowiem mogli dowiedzieć się o wpływie tych substancji na menstruację znacznie wcześniej z relacji np. Indian żyjących w Ameryce Południowej. Harmalinę (psychodelik pozyskiwany z ruty stepowej) wykorzystywano właśnie w celach poprawy płodności. Starożytni Grecy również sięgali po różne psychodeliki w tych samych celach. Czy mądrość ludowa więc wyprzedza wiedzę naukową?

Potrzebne są dalsze badania

Jedno jest pewne – dowody anegdotyczne i doniesienia z historii różnych cywilizacji i kultur pierwotnych to wciąż za mało, ale stanowią istotne wskazówki dla badaczy. Oni sami zaś mają mnóstwo pracy w udowadnianiu lub obalaniu tez o wpływie psylocybiny i innych psychodelików na zdrowie, w tym cykl menstruacyjny. Do tego czasu pozostaje jedynie śledzić informacje na ten temat.

×