Ile rosną grzyby psylocybinowe?

Gdzie rosnie lysiczka lancetowata
Gdzie rośnie łysiczka lancetowata?
13 października 2024
Gdzie rosnie lysiczka lancetowata
Gdzie rośnie łysiczka lancetowata?
13 października 2024

Ile rosną grzyby psylocybinowe?

Każdy gatunek grzyba rozwija się w nieco innym tempie. Na to, jak szybko rozrasta się grzybnia, wpływa szereg czynników – od gatunku i odmiany organizmu po warunki, w jakich ma okazję wzrastać. Jak natomiast kolonizują grzyby psylocybinowe? To kwestia dość istotna z perspektywy zarówno licencjonowanych labów, jak i osób, które amatorsko badają przedstawicieli tego niesamowitego królestwa. Jeśli i Ciebie nurtuje ten temat – w tym artykule poruszam go szerzej. Zachęcam do lektury!

Grzyby – ile czasu i jakich warunków potrzebują do rozwoju?

Warto wiedzieć, że każdy grzyb potrzebuje nieco innych warunków rozwojowych. Przede wszystkim do aktywacji zarodników czy grzybni niezbędne są dwa istotne elementy – ciepło i wilgoć. W warunkach naturalnych organizmy te często również wchodzą w mikoryzę z roślinami. To rodzaj symbiozy pomiędzy m.in. drzewami a grzybami, umożliwiającej lepszy wzrost obu przedstawicieli królestw. Z tego powodu np. wytrawni grzybiarze wiedzą, że kozaki znajdą pod brzozami, borowiki np. pod dębami, a pod osikami – krawce.

Istotne pytanie brzmi – jak długo rozwija się grzybnia? W warunkach naturalnych, jeśli zarodniki trafiły na podatny grunt, jak i przy zasadzeniu grzybni w odpowiedniej glebie – mijają co najmniej dwa lata, nim ujrzy się pierwsze owocniki. Warto wiedzieć, że inaczej to wygląda w przypadku grzybni i grzybów umieszczanych na substracie. Jednak o tym opowiem więcej w dalszej części artykułu.

Jak długo rozwija się grzybnia Psilocybe Cubensis?

Przejdźmy jednak do meritum. Weźmy na tapetę najpierw typowego przedstawiciela grzybów psylocybinowych – Psilocybe cubensis. Precyzyjne wskazanie, jak długo rozwija się grzybnia tego gatunku, jest nieoczywiste, co wynika z licznych zmiennych, jakie decydują o tym procesie. Jednak wskazuje się, że przedział czasowy wzrostu w naturze zamyka się mniej więcej w granicach od kilku tygodni do kilku-kilkunastu miesięcy.

Przyjmijmy jednak, że produkowane przez grzyby psylocybinowe zarodniki trafiły na bardzo podatny grunt, może nawet na substrat, do tego mają idealne warunki termiczne, wilgotność etc. Jak długo wówczas zajmuje kolonizacja? Według niektórych doniesień, w takim przypadku trwa ona od około 2 do 4 tygodni.

Co się dzieje później? O tym opowiem później.

Grzybnia innych gatunków z rodziny grzybów psylocybinowych – jak szybko się rozwija?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy np. w naturze grzybnia łysiczki kubańskiej będzie rozwijać się szybciej niż np. lancetowatej? Można wysnuć przypuszczenie, że tak i to z kilku powodów. Dlaczego?

Przede wszystkim – ze względu na warunki, w jakich wzrasta (o tym, co wpływa na rozwój grzybni grzybów psylocybinowych opowiadam na późniejszym etapie). Z drugiej strony – obserwacja grzybni w przyrodzie jest niesamowicie trudna do wykonania. De facto o dojrzałości świadczą wyrastające ponad ziemię owocniki. Dodatkowo „korzonki” często rosną nierównomiernie, szukając najlepszych źródeł pożywienia, co utrudnia podglądanie ich.

Powiedzmy jednak, że obserwujemy rozrost grzybni w warunkach kontrolowanych. Oznacza to więc, że zaszczepia się ją na substracie, paczkę ustawia się w miejscu odpowiednim do rozwoju. I co? I z doświadczenia licznych labów można zauważyć, że Psilocybe cubensis kolonizuje błyskawicznie, przebijając większość gatunków ze swojej rodziny. To jednak niuanse stanowią o tym, co dzieje się np. na szkiełku czy w growkicie. Przyjrzyjmy się im.

Co wpływa na rozwój grzybni grzybów psylocybinowych?

Grzyby, szczególnie w swoich pierwszych fazach rozwoju, bywają bardzo wrażliwe na rozmaite czynniki. Mogą one zadecydować o sukcesie lub porażce grzybni. Jednak warto wiedzieć, że tempo jej rozwoju zależy nie tylko od warunków zewnętrznych, ale i od natury konkretnego gatunku czy szczepu.

Odmiana i gatunek grzybów

Właśnie od tej kwestii zaczniemy tę część. Psilocybe cubensis, Psilocybe semilanceata, Psilocybe Natalensis… Każde z nich ma nieco inne tempo rozwoju. Afrykański gatunek, czyli Natalensis jest dość mało wybredny, jeśli chodzi o podłoże, kolonizuje wolno i w wyścigu przegrywa z niemal wszystkimi szczepami „kubanek”.

Poniekąd stanowi to też pokłosie faktu, że Psilocybe cubensis cieszą się największym zainteresowaniem i są najszerzej rozpowszechnione jako materiał do obserwacji pracy grzybni. Liczne odmiany grzybów psylocybinowych stanowią efekt m.in. dobierania „korzonków” od owocników o pożądanych właściwościach. Z tego powodu często można spotkać się m.in. ze szczepami, które są błyskawiczne niczym Sonic, pożerają dosłownie wszystko, co postawi się im na drodze. Inne z kolei potrafią dość wolno, ale sukcesywnie i silnie kolonizować substrat.

Jeśli więc szukasz odpowiedniego materiału do badań – sprawdź też, jak szybko kolonizują. Przykładowo – APE Full Auto to typ niespiesznego grzyba, który jest trochę jak żółw z przypowieści, czyli idzie powoli, ale ciągle do przodu, aż w końcu wygrywa wyścig. Przy tej alegorii nie sposób nie wspomnieć o Jack Rabbit Full Auto, czyli jego całkowitym przeciwieństwie, kolonizującym bez opamiętania.

Duże znaczenie ma też forma materiału (growkit, zarodniki i płynne)

Inna kwestia to stadium rozwojowe organizmu. Zdecydowanie najtrudniej i najdłużej rozwijają się zarodniki. Grzyby psylocybinowe w przyrodzie mają o tyle „łatwiej”, że zrzucają je na podłoże, z którego już korzystają i gdzie istnieje funkcjonująca grzybnia. A co w sytuacji, gdy dopiero trafia na potencjalnie podatny grunt, ale rozwija się od podstaw? Wówczas należy nastawić się, że „nasionka” mogą wymagać tygodni, a nawet miesięcy nim pojawią się pierwsze owocniki… o ile nie dojdzie do zakażenia.

Dużo szybciej proces ten przebiega w przypadku płynnych kultur. To, de facto, już gotowa grzybnia zanurzona w substancjach odżywczych, w których może przetrwać, oczekując momentu, aż trafi na podatny grunt. Jednakże nawet wtedy trzeba liczyć efektywną kolonizację w tygodniach. Umieszczona jednak w transparentnym opakowaniu zapewnia już niesamowity spektakl!

Zdecydowanie najszybciej kolonizacja przebiega w growkitach. Wszak to już nie zarodniki grzybów psylocybinowych czy nawet strzępki grzybni, a rozwinięte „korzenie” na podłożu, które wciąż mogą się rozrastać. Tempo zależy od odmiany… ale i od warunków klimatycznych.

Warunki klimatyczne

To szalenie istotny czynnik. Właściwa temperatura, wilgotność, cyrkulacja powietrza… Elementy te determinują często, czy grzybnia będzie miała optymalne warunki rozwojowe. Przykładowo – jeśli jest zbyt chłodno, może ona przejść w tryb hibernacji. Gdy zaś temperatura rośnie zbyt wysoko – niekiedy dochodzi do jej przesuszenia, a nawet zepsucia. Wskazuje się, że optymalny zakres temperaturowy mieści się w okolicach 21°-25° Celsjusza.

Podobnie z wilgotnością. Zbyt niska znów grozi przesuszeniem – zbyt wysoka może powodować, że będzie dochodziło do gnicia grzybni. Kluczowa wobec tego jest stosowna wentylacja, umożliwiająca – z jednej strony odprowadzanie produkowanych gazów, nadmiernej wilgoci i ciepła na zewnątrz, a z drugiej – chroniąca przed zanieczyszczeniami.

Jeśli jednak pasjonuje Cię obserwacja rozwoju grzybni Psilocybe cubensis – wiedz, że nasze growkity mają idealną wilgotność. Pamiętaj jednak, że nie powinny one być ustawione w pomieszczeniu, gdzie występuje bardzo suche powietrze. W przeciwnym wypadku może dochodzić do przesuszenia, a to może zagrozić rozwojowi strzępków.

Rodzaj substratu

Podłoże, na którym wzrasta grzybnia, ma decydujące znaczenie. W naturze grzyby same decydują, gdzie najlepiej im się wzrasta. Hodując strzępki do obserwacji pod mikroskopem w warunkach kontrolowanych, warto zadbać o właściwy, pożywny dla nich materiał. Wtedy powinny szybciej się rozrastać.

Kiedy grzyby psylocybinowe owocnikują?

Pora przejść do rozważań czysto teoretycznych. Przyjmijmy, że płynne kultury już skolonizowały substrat albo growkit Full auto został aktywowany. Kiedy mogłyby wyrosnąć w odpowiednich warunkach owocniki? To, znów, zależy od odmiany. Niektóre na przykład mogą błyskawicznie kolonizować, ale owocnikować już dużo wolniej.

Można jednak uśrednić te dane. Pierwsze pojawiają się zawiązki (primordia/piny), wyrastające po około 1-2 tygodniach od pełnej kolonizacji. Dopiero z nich wykształcają się owocniki. Te z kolei mogą rosnąć np. do 4 do nawet 8 tygodni, nim osiągną dojrzałość.

Kilka słów na koniec

Wyżej wspomniałem, że to teoretyczne rozważania. Z prostej przyczyny – przypominam, że hodowla grzybów psylocybinowych w Polsce jest nielegalna. Warto jednak wiedzieć, kiedy mniej więcej mogą one wzrastać, gdyż w takich warunkach łatwiej kontrolować pracę płynnych kultur lub growkitów i uchronić się przed złamaniem prawa.